Depresja to dziś jedna z najczęściej diagnozowanych chorób. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Chorują na nią kobiety i mężczyźni. Szacuje się, że tylko w Polsce z depresją zmaga się 1,5 mln osób. Jak objawia się depresja i kiedy sięgnąć po pomoc specjalisty?
Temat, który przestaje być tabu
Jeszcze do niedawna o depresji praktycznie nie rozmawiano. Temat zdawał się nie istnieć ani w mediach, ani prywatnych rozmowach. Na szczęście, coraz więcej osób otwarcie mówi o swoich problemach i sięga po specjalistyczną pomoc.
Bo depresja to nie chwilowy smutek czy jesienna chandra. To choroba, która drastycznie pogarsza jakość życia i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Można ją jednak skutecznie leczyć.
Jak objawia się depresja?
Depresja daje szereg charakterystycznych objawów, jednak pacjenci bardzo często nie chcą przyznać (zarówno przed samymi sobą, jak i otoczeniem), że zmagają się z epizodem depresyjnym.
Najczęstsze objawy to m.in.:
- długotrwale obniżony nastrój,
- astenię,
- ograniczenie zainteresowań,
- zaburzenia koncentracji,
- brak odczuwania przyjemności z dotychczasowych pasji,
- spowolnienie,
- niepokój,
- mniejsze libido,
- ograniczenie kontaktów z rodziną i znajomymi.
W jaki sposób leczy się depresję?
W przypadku wystąpienia objawów najważniejszy jest szybki kontakt ze specjalistą, pozwalający na postawienie prawidłowej diagnozy. W procesie leczenia depresji stosuje się zarówno środki farmakologiczne, jak i psychoterapię dostosowaną do potrzeb pacjenta.
Potrzebujesz wsparcia? Szukasz pomocy psychologa lub psychiatry? Skontaktuj się z Centrum Psychiatrii i Psychoterapii JF
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu dotyczącego tak ważnego tematu. Zapraszamy na nasz profil na Facebooku i Instagramie. Bądź na bieżąco i poznaj nas bliżej.